Biz Çerkesler için kültürümüz çok önemlidir. Kültürümüzün en önemli bileşeni de Saygı’dır. Geçtiğimiz günlerde adımız anılarak yapılan bir terbiyesizlik, bizi son derece rahatsız etmiştir.

Sedef Kabaş isimli kişi, Çerkes atasözü vurgusuyla ülkemizin seçilmiş Cumhurbaşkanına hakaret etmiştir. Bu hakaretinden dolayı Sedef Kabaş’ı kınıyor, böyle bir ifadenin, cumhurbaşkanını seçen milli iradeye saygısızlık olduğunu düşünüyoruz. Kültüründe en önemli değeri “Saygı” olan biz Çerkesler için adımızın bu şekilde bir terbiyesizliğe karıştırılmasından da büyük bir rahatsızlık duyuyoruz.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne tüm toplumsal ilişkilerinde Saygınlığı ile bilinen biz Çerkesler için bu ifadeler kabul edilebilir değildir. Bizim kültürümüzde yer almayan, kendi kötü çıkarları için uydurdukları bir ifadeyi Çerkes atasözü olarak sunmaları biz Çerkeslere ve kadim kültürümüze zarar vermektedir. Türk toplumunda saygınlığı ve geliştirdikleri iyi ilişkiler ile bilinen Çerkesler olarak bir daha böyle bir saygısızlık ile anılmayacağımızı umuyor, Türkiye’nin önemli bir rengi olan kültürümüzü yaşatmak için çalışmalara devam ediyoruz.

Kafkas Vakfı

Your email address will not be published. Gerekli bölümler * ile işaretlenmiştir

*