21 Mayıs 1864, Rusya’nın Kafkas Halklarını anavatanlarından tamamen silmek maksadıyla milyonlarca insanı sistematik şekilde katletmesi ve sürgüne göndermesinin abideleşmiş tarihidir.

Rusya, sessizliğe bürünen dünyanın gözleri önünde yıllar boyunca süren bir soykırıma imza attı. Milyonlarca insan katledildi. Bir o kadar insan da ağır şartlar altında sürgüne gönderildi. Rusya’nın yüzyıllardır süren vahşi politikaları ve uyguladığı zulmün sürekliliği artık tüm dünyanın malumudur. Bu zulmün en büyük mağdurlarından biri olan Çerkesler olarak dünya kamuoyuna sesleniyoruz.

Kafkas Vakfı olarak, Kafkas Halklarının kendi kaderini belirleme haklarını destekliyor, uluslararası kurum ve kuruluşlardan Çerkes Soykırımının tanımalarını talep ediyor, Çerkes diasporasını demokratik haklarını kullanarak bulundukları ülke ve şehirlerdeki Rusya konsolosluk ve büyükelçilikleri önünde Çerkes Soykırımını protesto etmeye davet ediyoruz.

21 Mayıs 2022 Cumartesi günü Saat 16.00’da Yenikapı Miting Alanında ve aynı gün 21.00’de Taksim Odakule’de düzenlenen Çerkes Soykırımını protesto eylemlerini desteklediğimizi ve katılımcısı olacağımızı kamuoyuna duyuruyor ve tüm gönüllülerimizi bu etkinliklere katılmaya davet ediyoruz.

Bir sonraki 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı protestosu için tek bir meydanda ve tüm sivil toplum kuruluşları birlikte olacağımızı umut ediyoruz. 

KAFKAS VAKFI 

Your email address will not be published. Gerekli bölümler * ile işaretlenmiştir

*