Geçmişten Günümüze Kafkasların Trajedisi

150,00

“Çarlık Rusya’sının Kafkasları işgali, yerli halktan sağ kalanları yurdundan söküp atarak nüfus yapısını altüst eden uygulamaları, sürgüne giden Kafkas halklarının uğradığı 2 milyonu aşan kayıp…

Bunların tamamının uluslararası hukuktaki karşılığı ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı işlenmiş suç’tur. SSCB zamanındaki Çeçen-İnguş, Karaçay-Balkar, Ahıska ve Kırımlıların 1944 sürgünü de aynı kapsamdadır.

Ve bu suçlar mevcut Rusya Federasyonu tarafından Çeçenistan’da halen işlenmeye devam etmektedir.


Kafkasyalıların 19. yüzyılın ortalarında zirveye çıkan ve 1864 yılında büyük sürgünle sonuçlanan uğradıkları soykırımın yaraları hala kabuk bağlamadığı gibi, günden güne daha da derinleşmektedir.

Mevcut Rus yönetimi, gerek kendisinin, gerekse silsile yoluyla siyasi mirasçısı olduğu Çarlık Rusyası ve SSCB’nin Kafkas halklarına yönelik işlediği suçların sorumluluğunu artık üstlenmelidir.”

Bu görüşler 21 Mayıs 2005 tarihinde İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen “Geçmişten Günümüze Kafkasların Trajedisi” başlıklı uluslararası konferansın sonuç bildirgesinde yer alıyor.

Kafkasların tarihten bugüne uzanan dramının ele alındığı konferansta söz alan Rusya Federasyonu’ndan Rusya İnsan Hakları Derneği Başkanı Lev Panamarov, Adıgey’den Devlet Müzesi Müdürü Dr. Almir Abrek, Kabarey-Balkar’dan İnsan Hakları Derneği Başkanı Valeri Hatajuko, Abhazya’dan Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Guram Gumba, Çeçenistan’dan Sağlık Bakanı Dr. Umar Hanbiyev, ABD’den Wisconsin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal H. Karpat, Fransa’dan gazeteci-yazar Nur Dolay, Londra Üniversitesi’nden Zeynel Abidin Besler ile Türkiye’den Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden Dr. Hasan Kanbolat, Erciyes Üniversitesi’nden Sedat Özden, Sakarya Üniversitesi’nden Dr. Fethi Güngör, araştırmacı-yazar Av. Sefer Berzeg, Dr. Yılmaz Nevruz ve Av. Hulusi Üstün ile gazeteci Erol Karayel’in sunduğu tebliğler bu kitapta bir araya getirildi.

Önemli bir boşluğu dolduracağını umuyoruz.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

 

Kategoriler: ,

Açıklama

Kitabın Adı: Geçmişten Günümüze Kafkasların Trajedisi
ISBN: 975-00909-0-X
Sayfa: 247 sayfa
Yayın No: 5
En: 160 mm
Boy: 230 mm
Baskı: 1. baskı – 2006
Yazarı: Kolektif
Kapak: City Ajans
Baskı: Şekil Ofset

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Geçmişten Günümüze Kafkasların Trajedisi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir