13 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 18.00’de Cenk Başlamış ve Okay Deprem ile “Rusya’yı Ayağa Kaldıran Lider: Putin” isimli kitapları üzerine Fatih’teki vakıf merkezimizde konuşacağız, davetlisiniz.

Cenk Başlamış kimdir?

Cenk Başlamış, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Darüşşafaka’da okudu, Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü tamamladı. Gazeteciliğe 1983 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladı, 1986 yılında Milliyet’e geçti. 1989 yılında ilk yerleşik Türk muhabir olarak gazetenin Moskova temsilciğine atandı. 32. Gün haber programı, CNN Türk, BBC, Deutsche Welle ile İsveç ve Hollanda radyolarının Türkçe servislerine katkıda bulundu. 2010 yılı sonunda Türkiye’ye döndü, ertesi yıl kendi isteğiyle Milliyet’ten ayrıldı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders verdi. 2013 yılında bağımsız medya eleştiri ve fikir sitesi Medya Günlüğü’nü (www.medyagunlugu.com) kurdu. Kuğu Gölü Operasyonu, Rusya’da Bir Çılgın ve Rusya’nın Sırları kitaplarının yazarı olan Başlamış, İngilizce ve Rusça biliyor. Ali ve Murat adlarında ikiz çocukları var.

Okay deprem kimdir?

Okay Deprem, Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okudu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji lisans eğitimini tamamladı. Almanya Regensburg Üniversitesi’nde Doğu-Batı İlişkileri alanında yüksek lisans yaptı. Ukrayna’nın Odessa kentinde yaşadı. Ukrayna’da savaş çıkınca Donetsk şehrine yerleşti. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’na akredite gazeteci oldu. Donbass’taki iç savaşın başından itibaren Evrensel gazetesinin muhabiri olarak bölgeden periyodik haber geçen Türkiye’den tek gazeteci oldu. Radikal, Rusya’nın Sesi gibi pek çok gazete, internet portalı, görsel–işitsel haber ağında yazı ve haberleri yayınlandı. Emek Dünyası ile Medya Günlüğü sitelerinde köşe yazıları yazdı. Donbass’ta bir TV kanalında yorumculuk, Wpered adlı Rusça aktüel politika sitesinde köşe yazarlığı yaptı. Lugansk Taras Şevçenko Üniversitesi’nde ders verdi. İngilizce, Almanca ve Rusça biliyor.